Misternie rzeźbione figury dzieciątka Jezus, Maryji i Józefa jak i malowniczych zwierząt sprawiały, że można było niemalże cofnąć się w czasie i odczuć prawdziwą bliskość stajenki betlejemskiej. Tą magiczną atmosferę nadchodzących świąt można było poczuć w Bibliotece w Marezie, podczas finału XIV edycji „Konkursu na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową”. Do oceny zostało zgłoszonych aż 21 wyjątkowych betlejemskich szopek. Każda z nich emanowała wyjątkowym urokiem.

Konkurs organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę w Kwidzynie wyróżniła się szczególnie, ponieważ wszystkie prace są wykonywane z użyciem naturalnych materiałów, takich jak drewno, kora, mech, czy papier.

To niecodzienne wydarzenie kulturalne podkreślało talent i zaangażowanie twórców, którzy przenieśli nas w cudowny świat bożonarodzeniowej historii i dlatego komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Przy ocenie prac brane były pod uwagę estetyka wykonania, oryginalność, walory plastyczne oraz zgodność tematyczna z regulaminem konkursu.

Komisja w składzie - Ks. Kan. Ignacy Najmowicz (Proboszcz kwidzyńskiej parafii katedralnej), Aleksandra Lasecka (Nauczyciel plastyki SP w Straszewie), Lidia Walkiewicz (Bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Marezie), po długiej naradzie wskazała zwycięzców konkursu.

W gronie laureatów znaleźli się: Aleksandra i Bartosz Wojciechowscy ze Szkoły Podstawowej w Korzeniewie - I miejsce przyznano; II miejsce zajęły Amelia i Helena Konewka z Grabówka; na III miejscu wymieniono Ignacego Woźniaka z rodzicami z Przedszkola w Korzeniewie. Przyznano także wyróżnienie dla Leny Szram z mamą Ewą z Rakowca. Ponadto Ks. Proboszcz Ignacy Najmowicz w imieniu Parafii pw. Św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie wyróżnił trzy szopki i ufundował nagrody dodatkowe dla: Aleksandry i Bartosza Wojciechowskich ze Szkoły Podstawowej w Korzeniewie, Łukasza Kęprowskiego ze Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze oraz Amelii i Tymoteusza Bartczak z Licza.

Wręczenia nagród dokonał Pan Dariusz Wierzba – Wójt Gminy Kwidzyn. W tym roku, podczas uroczystości obecna była również Pani Katarzyna Bednarek – Radna Powiatu Kwidzyńskiego, która dodatkowo ufundowała nagrody dla laureatów I, II i III miejsca.

Także pozostali uczestnicy konkursu, którzy przybyli tego dnia na ogłoszenie wyników do Biblioteki Publicznej w Marezie otrzymali nagrody za udział i mieli okazję porównać swoje prace z innymi szopkami zgłoszonymi do konkursu.

Na przełomie roku - od 19 grudnia do 2 lutego szopki zostaną wystawione do obejrzenia na wystawie w kwidzyńskiej katedrze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich kreatywność i poświęcenie, które sprawiły, że każda szopka była niepowtarzalnym arcydziełem.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym pięknym świątecznym wydarzeniu.