Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

To szczególna okazja do uhonorowania pracy nauczycieli i pracowników oświaty. Wraz z tym dniem wiąże się wiele uroczystości i wydarzeń, mających na celu podziękowanie za trud włożony w kształtowanie umysłów młodych ludzi.

13 października podczas uroczystości zorganizowanej przez Pana Dariusza Wierzbę - Wójta Gminy Kwidzyn, dyrektorzy i nauczyciele otrzymali nagrody, którymi podkreślono znaczenie ich pracy. W ten sposób społeczność lokalna wyraziła wdzięczność i doceniła trud włożony w rozwijanie młodego pokolenia.

W gronie nagrodzonych dyrektorów znaleźli się: Pan Marek Strociak -  dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie, Pani Alina Urbańska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Korzeniewie, Pan Zbigniew Guzman - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Liczu, Pani Jolanta Bryczkowska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze, Pan Marek Szuwarowski  - dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” w Rakowcu, Pan Maciej Manowski - dyrektor Szkoły Podstawowej m. Marii Kotlarz w Tychnowach, Pani Marzena Laskowska -  dyrektor Przedszkola w Korzeniewie oraz Pani Magdalena Filbrandt – dyrektor Niepublicznego Przedszkola Gama w Rakowcu i Marezie.

Nagrodę Wójta otrzymali również: Pani Anna Burakowska -  nauczyciel Szkoły Podstawowej w Janowie, Pani Magdalena Dolatta - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Korzeniewie, Pani Ewa Łukasiewicz -  nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Liczu, Pani Magdalena Fijałkowska - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze, Pani Adrianna Korpalska  - nauczyciel Szkoły Podstawowej im. gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” w Rakowcu, Pani Marta Kawiak -  nauczyciel Szkoły Podstawowej m. Marii Kotlarz w Tychnowach, Pani Dominika Brodecka -  nauczyciel Przedszkola w Korzeniewie.

W trakcie obchodów Dnia Edukacji Narodowej nie mogło zabraknąć występów artystycznych pracowników Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie, które stanowiły atrakcyjne i inspirujące urozmaicenie programu. Na scenie zaśpiewała Wiktoria Stefańska-Depa, wraz z akompaniamentem: instrumenty klawiszowe – Pan Łukasz Kira oraz gitara basowa – Pan Paweł Korneluk.

O wyjątkowy nastrój zadbały również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rakowcu serwując przepyszne dania zaproszonym gościom.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym pedagogom i przyłączamy się do życzeń składanych z okazji Dnia Edukacji Narodowej.