Za nami wspaniały czas odpoczynku i beztroskiej zabawy! W trakcie ferii instruktorzy GOK Kwidzyn spotykali się z dziećmi na świetlicach kulturalno-oświatowych pod hasłem przewodnim „Pokochaj Podróże”. Okazuje się, że dzieci uwielbiają podróżować i chętnie poznają obyczaje i kulturę innych krajów!

Pierwszy dzień upłynął w gorącym klimacie Włoch! Zajęcia rozpoczęliśmy od integracyjnego tańca „Tarantella”. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o Włoszech a nawet nauczyły podstawowych zwrotów po Włosku. Poznając zabytki Włoch, wykonały koloseum z pudełek po zapałkach. Natomiast włoska kuchnia zainspirowała nas do zabaw sensorycznych z makaronem.

Kwitnąca Japonia była tematem drugiego dnia ferii. Dzieci poznały flagę, japoński ukłon, pismo i oczywiście sztukę origami. Składanie parasoli z papieru, żurawia czy prostych zakładek do książki to świetna zabawa i rozwijanie umiejętności manualnych naszych pociech! Duże zainteresowanie wzbudziły pałeczki bambusowe, którymi spożywa się posiłki w kraju kwitnącej wiśni. Sprytne rączki dzieci poradziły sobie doskonale z tą trudną umiejętnością.

Wprowadzeniem do trzeciego dnia zajęć na świetlicach był wiersz „Chichopotam”. Zagadki i rymowanki o zwierzętach rozpoczęły poznawanie Kenii. Wykonaliśmy afrykańskie maski z papieru oraz naszyjniki, które miały przynosić szczęście wszystkim uczestnikom.  Zabawom ruchowym w rytm afrykańskich bębnów nie było końca!

Tęskniąc za zimą świetlice zamieniły się w mroźną Grenlandię. W planach było budowanie prawdziwego igloo ze śniegu, niestety pogoda nie dopisała. Na szczęście wyobraźnia dzieci jest bardzo bogata i chusta animacyjna spełniała rolę inuickiego domku. Zwyczaje, tradycje a także codzienne życie Innuitów było tematem do ciekawych rozmów oraz wykonania portretu Eskimosa. Przygotowaliśmy także „Innuickie kanapki” z krakersów, serka, koperku i łososia. Poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące Grenlandię a niedźwiedź polarny stał się tematem do prac plastycznych.

W piątek powróciliśmy z „podróży” dookoła świata. Ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich, ponieważ omawialiśmy kulturę i obyczaje naszej Ojczyzny – Polski. Zagadki i quizy o symbolach narodowych, zabytkach czy fragmentach książek i bajek nie sprawiły dzieciom trudności. Zabawy muzyczno-ruchowe jak „Jestem Polakiem” czy „Orły” wprowadziły wesoły nastrój a potem dzieci chętnie opowiadały o swych wycieczkach w różne zakątki naszego pięknego kraju.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas na kreatywnej i twórczej zabawie! Poniżej linki do fotorelacji z poszczególnych świetlic.

Świetlica kulturalno-oświatowa w Gurczu

Świetlica kulturalno-oświatowa w Pawlicach