Uratować ginące rzemiosło - 22.10.2011

"Ginące rzemiosło Dolnego Powiśla - warsztaty hafciarskie" to nazwa przedsięwzięcia realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie, w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt realizowany jest w formie warsztatów, podczas których można nauczyć się ginącego rzemiosła, jakim jest haft artystyczny.

Utworzenie Pracowni Haftu Artystycznego to pomysł na ratowanie ginącego rzemiosła realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury. Przedsięwzięcie powstało w ramach projektu "Ginące rzemiosło Dolnego Powiśla- warsztaty hafciarskie", dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Pracownia działa w świetlicy kulturalnooświatowej w Pastwie. Duże zainteresowanie haftem krzyżykowym i tworzeniem własnych projektów zmotywowało instruktora do poszukiwania nowatorskich rozwiązań. Dzięki programowi komputerowemu, który przerabia zdjęcia na projekty haftu, można było rozszerzyć ofertę zajęć.

Przedsięwzięcie realizujemy w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013r. Aktywizacja społeczności lokalnej poprzez kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła to dominujący cel funkcjonowania Pracowni Haftu Artystycznego. Nietypowa forma prowadzenia warsztatów oraz nowoczesne wyposażenie pracowni, pozwoliło na korelacje tradycyjnego zawodu - hafciarstwa, z nowoczesnymi urządzeniami multimedialnymi.
Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie

Każdy z uczestników w trakcie spotkań mógł korzystać z wysokiej jakości materiałów, porad instruktorów, ciekawych propozycji motywów do haftowania, stworzonych na podstawie zdjęć wykonanych w Izbie Regionalnej w Janowie. Niektórzy uczestnicy wykonywali haft na podstawie samodzielnie stworzonych szablonów.

- W Pracowni Haftu Artystycznego w świetlicy kulturalno - oświatowej w Pastwie odbyło się do tej pory pięć warsztatów, w których uczestniczyli mieszkańcy naszej gminy. Zorganizowano cykl spotkań, który dotyczył dawnych rzemiosł oraz twórczości ludowej regionu - mówi Katarzyna Bednarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie.

- Tematyka dotychczas zorganizowanych warsztatów to "Hafciarstwo, czyli jak haftowano elementy na stroju ludowym", "Hafciarki przy pracy"., "Ludzie przy pracy - obrzędy i zwyczaje na Dolnym Powiślu", "Twórczość ludowa regionu - stare rzemiosło" oraz "Twórczość ludowa regionu - budownictwo, wyposażenie wnętrza, stroje".

- Pracownia Haftu Artystycznego zaprezentuje się podczas imprez organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie. Stoisko pracowni było widoczne w trakcie Dożynek Parafialnych - Święto Rakowca i okolic, które odbyło się 27 sierpnia, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy imprezy mogli oglądać wykonane prace oraz wziąć udział w warsztatach hafciarskich i spróbować swoich sił w hafcie krzyżykowym- twierdzi Katarzyna Bednarek.

W 2012 r. planuje się doposażyć istniejącą Pracownię Haftu Artystycznego.

- Zamierzamy to zrobić w ramach projektu "Pracownia Haftu Artystycznego w Pastwie miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Dolina Dolnej Wisły w obiektywie i hafcie." W ramach tego przedsięwzięcia planujemy doposażyć pracownię między innymi w aparaty fotograficzne oraz zorganizować warsztaty, zarówno fotograficzne, jak i hafciarskie - zapowiada Katarzyna Bednarek.

Z pracowni Haftu Artystycznego można korzystać nieodpłatnie w trakcie spotkań organizowanych przez instruktora kultury w świetlicy kulturalno - oświatowej w Pastwie.