Już w przyszłym tygodniu grupa inicjatywna S.O.S. Tychnowy rozpoczyna działania projektowe. W ramach inicjatywy „Powiśle – natura i kultura” przeprowadzony zostanie cykl aktywnych warsztatów twórczych adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła spotkań dostosowana jest do wieku uczestników, dzięki czemu mają one międzypokoleniowy charakter i niemalże rodzinną atmosferę.

Celem inicjatorów jest przybliżenie mieszkańcom Tychnów i okolic materialnego dziedzictwa Dolnego Powiśla, a w szczególności powiślańskiego haftu płaskiego w formie warsztatów tradycyjnego haftu oraz nowoczesnego wzornictwa użytkowego z jego wykorzystaniem.

Założeniem projektu jest również poznanie i docenienie zasobów i walorów przyrody regionu poprzez udział w warsztatach wykorzystujących surowce naturalne: zioła, kwiaty, olejki eteryczne i ekologiczne bazy kosmetyczne.

Grupa inicjatywna planuje również przeprowadzenie konkursu plastycznego dla dzieci szkolnych pn. „Region i tradycja Dolnego Powiśla oczami dziecka”.

Zwieńczeniem działań będzie spotkanie podsumowujące, w czasie którego uczestnicy inicjatywy zaprezentują swoje prace, zostanie również rozstrzygnięty konkurs dla dzieci. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tychnów przygotują także pokaz i degustację tradycyjnej regionalnej kuchni powiślańskiej.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie 14 września (czwartek) o godz.16:30 do Remizy OSP w Tychnowach! Wykład z warsztatami „Haft powiślański – tradycja i nowoczesność” poprowadzi Katarzyna Magierowska, znana i lubiana twórczyni ludowa z Dolnego Powiśla. Swoim radosnym śpiewem umili nam czas ludowy zespół śpiewaczy Wesoła Gromadka.

Malowanie haftem powiślańskim

Warsztaty "Pachnąca natura"

Warsztaty "Haft powiślański - stare i nowe"

Zakończenie inicjatywy lokalnej 2.1 "Powiśle-natura i kultura"