Koncerty, animacje, przejażdżki bryczką a nawet dojenie krowy, a nade wszystko pyszne jedzenie przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. To tylko nieliczne z atrakcji Jarmarku Dorotańskiego, który odbył się 25 czerwca 2023 na Placu Jana Pawła II w Kwidzynie. To wydarzenie odbyło się pod patronatem Jego Ekscelencji ks. Biskupa dr Jacka Jezierskiego.


Ta wyjątkowa impreza, zorganizowana z okazji wspomnienia bł. Doroty- patronki miasta, została przygotowana wspólnymi siłami przez Katedrę św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie
 i działającą przy niej radę parafialną oraz liczne grono współorganizatorów. Impreza została połączona z „Piknikiem z Produktem Polskim”, którego elementem był I etap Bitwy Regionów. Do konkurencji łącznie przystąpiło 7 Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu kwidzyńskiego – KGW Mareza Osiedle, KGW Rakowiec, KGW Tychnowy, KGW Kołodzieje, KGW Gardeja, KGW Licze, KGW Pastwa. Wszystkie Koła stanęły na wysokości zadania. Pięknie przystrojone stoiska, barwne stroje i aromatyczne dania sprawiły, że komisja nie miała łatwego zadania. Jednak zwycięzca mógł być tylko jeden. Pięcioosobowe jury wyłoniło trzy miejsca:
Miejsce I – KGW Tychnowy, które przygotowało golonkę w piwie.
Miejsce II – KGW Licze
Miejsce III – KGW Gardeja

Nagrody wręczył poseł na Sejm Kazimierz Smoliński wraz z organizatorami i jury konkursu.

Ponadto każde z Kół Gospodyń Wiejskich otrzymał wyjątkowe wyróżnienie - bon o wartości 500 zł, które zostało wręczone przez Wójta Gminy Kwidzyn Pana Dariusza Wierzbę.


Organizatorami „Pikniku z Produktem Polskim” – Bitwa Regionów byli:
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wójt Gminy Kwidzyn
Przewodniczący Rady Gminy Piotr Spaczyński
Sponsorami byli:
Nadleśnictwo Kwidzyn
Bank Spółdzielczy w Brodnicy
EDU Consulting Anna Wiechowska
Patronat medialny: TVP 3 Gdańsk

Jarmark nie mógłby się obejść bez wyjątkowej muzyki, która  wypełniała plac. Na scenie zaprezentowali się utalentowani artyści, tacy jak Andrzej Kubacki uczestnik The Voice Senior
 i Jolanta Wyrzykowska. Teatr Muzyczny Nastroje na czele z Piotrem Soliwodą i Grzegorzem Jaworowiczem. Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”, który zachwycił uczestników imprezy nie tylko pięknym śpiewem i tańcem, ale również barwnymi regionalnymi strojami. Jedną z ciekawszych grup na naszej scenie był zespół „Wyrwani z Niewoli”,  który dał świadectwo wiary i możliwości wyjścia z nałogów. Niezapomnianym zwieńczeniem wieczoru był koncert „Rock’n Roll is King” zespołu The King’s friends, którego główną gwiazdą był legendarny Elvis Presley. Występujący na scenie Piotr Skowroński przeniósł wszystkich w czasie do złotej ery rock and rolla. Wyglądem, ruchem  i mocnym głosem do złudzenia przypominał legendarnego króla rocka. Swoją muzyką porwał uczestników do tańca i śpiewu.  

Organizatorzy przygotowali szeroką gamę atrakcji dla wszystkich grup wiekowych. Na dzieci czekały darmowe dmuchańce, malowanie twarzy, przejażdżki bryczką, a także animacje prowadzone przez instruktorów z GOKiB Kwidzyn.

Akademia Aktywności z Tychnowy i Edu Scholaris – szkoła policealna przygotowywała piękne wianki na głowę, które dodały uroku temu wyjątkowemu wydarzeniu.

Impreza przy Zamku nie mogła obyć się bez pokazu rycerskiego. Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej zorganizowało fascynujące atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pod rycerskim namiotem czekały na gości średniowieczne zbroje rycerskie i nauka kaligrafii, a pojedynek i taniec rycerski zachwycił wszystkich uczestników.

Wolontariusze z kwidzyńskiego hospicjum również zadbali o dodatkowe atrakcje oferując malowanie twarzy, plecenie warkoczyków oraz pyszne przysmaki, takie jak gofry, wata cukrowa i popcorn.

Klub gier planszowych „NoWyGra” zorganizowało całym rodzinom namiot, w którym rozgrywały się turnieje gier planszowych.

Przy wejściu do Katedry prowadzona była zbiórka na renowacje zabytkowych organów Sauera. Można było również zwiedzić wystawę poświęconą historii tego instrumentu, z którego w XIX w. słynęła kwidzyńska Katedra.
Z kolei na scenie profesorowie Monika i Juliusz Raczkowscy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przybliżyli krótki rys biograficzny bł. Doroty z Mątów – patronki miasta Kwidzyn.

Jarmark Dorotański w Kwidzynie był niezapomnianą celebracją lokalnych tradycji
 i wspólnoty. To wyjątkowe spotkanie dało możliwość mieszkańcom i gościom czerpania radości z kulinarnych doznań i artystycznych występów.
Wydarzenie to stanowiło doskonały przykład harmonijnego połączenia nowoczesności z tradycją, gdzie dawne obrzędy i zwyczaje ożyły na nowo, inspirowane duchem bł. Doroty  z Mątów. Jarmark Dorotański na zawsze pozostanie w sercach uczestników, którzy mieli okazję doświadczyć prawdziwej magii i piękna polskiej wsi.

W tym miejscu jako współorganizatorzy wraz z głównym organizatorem – Rzymskokatolicką Parafią pw. św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie – chcielibyśmy złożyć ogromne podziękowania wszystkim sponsorom i wolontariuszom, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia.

Współorganizatorami i partnerami Jarmarku byli:
Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka na czele z Panem dyrektorem Norbertem Cesarzem
Burmistrz Miasta Kwidzyn Andrzej Krzysztofiak
Kwidzyńskie Centrum Kultury z Panią Dyrektor Ewą Nowogrodzką
Jolanta Kalinowska Prezes Zarządu Druk Express Kwidzyn
Zakłady Mięsne „Zielińscy”
Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto – partner koncertu „Rock n’Roll is king” i „Wyrwani z Niewoli”