"BRACHLEWO, DAWNIEJ I DZIŚ"

GRUPA NIEFORMALNA – AKTYWNI DLA BRACHLEWA, zrealizuje projekt, który nazwali „BRACHLEWO DAWNIEJ I DZIŚ”. Głównym celem projektu jest aktywizacja i integracja międzypokoleniowa mieszkańców Brachlewa, skupiona wokół historii i teraźniejszości. Projekt kładzie nacisk na współpracę różnych grup mieszkańców sołectwa, zarówno rolników jak i osoby wykonujące inne zawody, którzy wybrali wieś jako miejsce swojego życia. Projekt to organizacja spotkań międzypokoleniowych mieszkańców, podczas których będą wspominać, odkrywać historię Brachlewa na nowo, rozmawiać o teraźniejszości, a przede wszystkim lepiej się poznawać i spędzać ze sobą czas. Projekt to także udział mieszkańców w warsztatach artystycznych (fotograficznych i plastycznych) tematycznie związanych z ich miejscem zamieszkania. Efekty spotkań i warsztatów zostaną „przelane” na kartki Albumu - „Brachlewo dawniej i dziś” namacalnej pamiątki dla wszystkich mieszkańców sołectwa. Projekt przyczyni się do zwiększenia poczucia tożsamości z miejscem zamieszkania, zachęci w przyszłości do podejmowania wspólnych inicjatyw.

"TEATRZYK FIKU MYKU NA PATYKU – TEATRZYK LALKOWY CZWARTKOWYCH MAM"

GRUPA NIEFORMALNA – CZWARTKOWE MAMY, zainicjują TEATRZYK FIKU MYKU NA PATYKU – TEATRZYK LALKOWY CZWARTKOWYCH MAM. Inicjatywa ma wzbudzić aktywność twórczą mieszkańców oraz żywić bierną atmosferę społeczną oraz zachęcić do współpracy w grupie i do realizacji wspólnego celu. Inicjatywie ma towarzyszyć aktywność, kreatywność czego wynikiem będzie kształcenie wrażliwości estetycznej. Głównym celem projektu jest aktywizacja oraz integracja lokalnej społeczności poprzez organizację spotkań oraz warsztatów skupionych wokół teatru lalek. Planowane działania projektowe polegać więc będą, na edukacji teatralnej, a więc poznaniu historii teatru lalkowego i technik lalkarskich. Ważnym elementem projektu będzie wspólna praca uczestników spotkań i warsztatów nad stworzeniem scenografii, lalek oraz spektaklu teatralnego. Projekt będzie polegał na organizacji warsztatów tematycznych, podczas których uczestnicy pod okiem instruktora będą się uczyć wykonywać scenografię, lalki teatralne oraz uczyć podstaw animacji. Uczestnicy projektu po zakończeniu części edukacyjnej, przystąpią do samodzielnego tworzenia spektaklu teatralnego i zaprezentowaniu go mieszkańcom Gminy. Zamierza się spektakl wystawić w Bibliotece Publicznej Gminy Kwidzyn Filia Korzeniewie, Szkole Podstawowej w Korzeniewie oraz Przedszkolu w Korzeniewie. Projekt uświadomi uczestnikom o istnieniu wspólnej przestrzeni do działań na terenie miejsca zamieszkania.

"POD ZAMKIEM? GDZIE TO JEST? TROPEM PĘDZLA..."

GRUPA NIEFORMALNA Z PODZAMCZA, zrealizuje inicjatywę, która nosi nazwę „POD ZAMKIEM? – GDZIE TO JEST ?” TROPEM PĘDZLA…..”. Głównym celem projektu jest integracja oraz pobudzenie do wspólnego działania mieszkańców sołectwa Podzamcze. Szczególne położenie Podzamcza - przy urokliwej wysoczyźnie leśnej, ukazanie walorów przyrodniczych na płótnach w formie malarskiej ma rozbudzić uczucie głębszej identyfikacji i utożsamianie się miejscem zamieszkania. Inicjatywa ma zintegrować lokalną młodzież i dorosłych, wzbudzić świadomość i dumę z posiadania w swoim otoczeniu naturalnych zasobów mogących stanowić wizytówkę regionu. Mieszkańcy będą wspólnie podejmować działania artystyczne, a właściwie malarskie poprzez organizacje pleneru malarskiego. W czasie projektu uczestnicy wykonają prace inspirowane lokalnym krajobrazem z zastosowaniem określonych technik malarskich i rysunkowych pod fachowym okiem absolwentki ASP. Prace zostaną zaprezentowane na wystawie poplenerowej– wernisażu. Inicjatywa ma wyzwolić pozytywne emocje i chęci podejmowania kolejnych inicjatyw.

"ARTYSTYCZNY MISZ MASZ POD CHMURKĄ"

GRUPA NIEFORMALNA - OŚNIACZKI Z DZKIEJ PACZKI, zrealizuje projekt : „ARTYSTYCZNY MISZ MASZ POD CHMURKĄ”. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży oraz dorosłych z sołectwa Ośno i ma na celu zrekompensowanie brak dostępu do edukacji artystycznej. Projekt ma na celu zintegrować i zaktywizować międzypokoleniowo a tym samym rozwinąć zdolności i zainteresowania mieszkańców. To także wzbogacenie oferty spędzania czasu wolnego, poprzez wspólną i aktywną zabawę. Z uwagi na fakt że w sołectwie Ośno nie ma świetlicy, szkoły ani żadnego innego miejsca/budynku, w którym można byłoby przeprowadzić zajęcia, grupa założyła przeprowadzenie zajęć artystycznych „pod chmurką”. Zamierzają zorganizować cykl warsztatów artystycznych, podczas których obok nabycia konkretnych umiejętności, zdobędą wiedzę z zakresu kultury regionu Powiśla, ginących rzemiosł, poznają las i vademecum ekologa oraz poznają tańce i spróbują swoich sił tanecznych.

 

"ARTYSTA – WIERSZOKLETA – TO JA I TY. 

WARSZTATY ARTYSTYCZNE"

GRUPA NIEFORMALNA - KULTURALNY TEAM, zrealizuje inicjatywę „ARTYSTA – WIERSZOKLETA – TO TY I JA. WARSZTATY ARTYSTYCZNE”, która zaprasza do udziału ludzi w niemalże każdym wieku Grupa poprzez realizacje inicjatywy zaktywizuje i zintegruje międzypokoleniowo mieszkańców. Ponadto zwiększy dostęp do życia lokalnego i  kulturalnego oraz poszerzy oferty spędzania wolnego czasu dla wszystkich grup wiekowych. Projekt będzie polegał na przeprowadzeniu cyklu spotkań, z których każde będzie tematycznie związane z innym polskim pisarzem piszącym dla dzieci i jego wierszem. Wokół każdego spotkania, skupionego na wierszu zbudowana zostanie animacja kulturalno –edukacyjna. I tak na przykład podczas spotkania z Julianem Tuwimem autorem „Słonia Trąbalskiego”, którego celem będzie przybliżenie muzyki klasycznej poprzez organizację, zabaw, gier oraz animacji muzycznych.

"O JEDZENIU NA POWIŚLU.

W POSZUKIWANIU KULINARNYCH ŹRÓDEŁ"

GRUPA NIEFORMALNA - KULINARNE TRIO, zrealizuje projekt pod nazwą: „O JEDZENIU NA POWIŚLU. W POSZUKIWANIU KULINARNYCH ŹRÓDEŁ”. Głównym celem projektu jest integracja międzypokoleniowa, która skupiona będzie wokół lokalnej tradycji kulinarnej regionu Dolnego Powiśla, jak również zachęcenie do aktywnego spędzania czasu wolnego zarówno młodzież jak i dorosłych poprzez organizację spotkań – konferencji, szkoleń oraz warsztatów kulinarnych. Planowane działania przyczynią się do pogłębiania wiedzy o tradycyjnych potrawach regionalnych, sposobie ich przygotowania oraz podawania. Podczas otwartych spotkań i warsztatów kulinarnych dowiemy się co jadano na Powiślu przed II wojną światową, jak konserwowano i przechowywano żywność na Powiślu, poznamy potrawy na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc. Ponadto będziemy mogli nauczyć od doświadczonych gospodyń naszej Gminy jak przyrządzić tradycyjnie potrawy naszego regionu a także złamać tradycyjne przepisy podczas warsztatów „Stare w nowej odsłonie” poprowadzone przez kucharza specjalistę. Będzie smacznie!!!